ساختار کول چاه یا کبل چاه

ساختار کول چاه یا کبل چاه

ساختار کول چاه

ساختار کول چاه یا کبل چاه

 

کول چاه یا کبل چاه در واقع مصالح سیمانی هستند به شکل بیضی یا دایره که در بالای دهانه چاه تا پایین چاه کار گذاشته می‌شوند. از مهمترین وظایف کول چاه یا کبل چاه می توان به حفظ امنیت چاه و جلوگیری از ریزش آن در طول سال ها نام برد .کول چاه یا کبل چاه قدمت بسیار زیادی دارد چنانچه شواهد نشان می‌دهد قدمت این کول ها از دوره صفویه و یا حتی قبل‌تر هم دیده شده است.

تولید کول در بسیاری از شهر های رایج می باشد اغلب آنها به شکل مسلح و با تسمه فلزی یا میلگرد حرارتی ساخته می شوند . می توان گفت از میلگرد های حرارتی و تسمه های فلزی برای افزایش مقاومت و جلوگیری از ریزش چاه در هنگام زلزله و رانش زمین استفاده می شود .

دلیل انجام کول گذاری

خانه های قدیمی زیادی هست که چاه ها در داخلشان حفر شده این چاه ها به دلیل قدمتی که دارند ممکن است در اثر گذر زمان و عامل زیست محیطی دچار تخریب شود و فرو بریزند، برای اینکه از وجود این مشکلات احتمالی پیشگیری کنیم بایستی آنها را مرمت و بازسازی کنیم ، برای بازسازی آنها می توانیم از میله های سیمانی استفاده کنیم تا از ریزش و فرو ریختن آن جلوگیری کند .

کول چاه یا کبل چاه

روش کارگزاری کول چاه یا کبل چاه

در هنگام بنایی و کارگزاری کول چاه یا کبل چاه معمولاً هر بنا روش خاص خود را در به کار گیری کول ها دارد . اما به طور کلی کول ها از قسمت انتهایی چاه کار گذاشته می‌شوند تا بالا و دهانه چاه . در هنگام کار گذاشتن کول ها باید کاملا دقت داشته باشید که قسمت های پشت کول کاملاً مورد بررسی قرار گرفته باشند و در صورت نیاز پس از اصلاح قسمت های پشت آن کول ها کار گذاشته شود .

انواع کول چاه یا کبل چاه

کول های سیمانی در دو شکل بیضی و گرد ساخته می شوند که در ساخت برخی از آنها نیز از تسمه هایی که معمولاً جنس پلاستیک ضعیفی دارد استفاده می کنند و در برخی دیگر از تسمه های فلزی که دارای میلگرد بسیار محکم تر و گران تری است استفاده می شود . طول گرد میله ای از این و مدل کمر که همچنان که از نامش پیداست دایره ای شکل می باشد در قسمت بالایی و دهانه چاه که دایره شکل است استفاده می شود .

کول چاه یا کبل چاه بیضی (انباری ) :

یکی دیگر از انواع کول ها کول بیضی شکل است . این مدل از کول اغلب به جهت انباری چاه مخصوصاً در قسمت های عمیق استفاده میشود .

کول چاه یا کبل چاه

کول تخم مرغی (قناتی )

از این مدل کول به دلیل کمتر شناخته شده بودن نسبت به دو مدل قبلی استفاده کمتری می شود .از این نوع کول همانند کول گرد و بیضی اندازه های متفاوتی تولید می شود مزایا و کاربردهای کول چاه یا کبل چاه  موارد ذکر شده به طور کلی می‌توان گفت از کول چاه یا کبل چاه برای مقاوم سازی چاه های آب و فاضلاب بهره می‌برند .

از دیگر کاربردهای کول در سطح شهر جهت زیباسازی برخی فضاها مانند فضاهایی برای کاشت گل و گیاه در روی سطوح شیبدار خیابان ها و پارک ها می توان اشاره کرد . کول ها ضمن استحکام بخشیدن به چاههای قدیمی می تواند از ریختن سنگ و خاک از جدار چاه به داخل آن جلوگیری نمایند همچنین بهترین گزینه جهت حفظ ایمنی چاه در هنگام انجام تعمیرات هستند.

سایز استاندارد کول چاه یا کبل چاه

یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام ساخت کول باید به آن توجه کرد این است که قطر کول چاه می بایست به حدود ۱۰ سانتیمتر از قطر دهانه چاه حفر شده کمتر باشد . کول ها معمولاً در اندازه های زیر تولید می شوند .

  • کول انباری دوتیکه ۹۰ سانت
  • کول تخم مرغی ۱۲۰ الی ۱۴۰ سانت
  • کول میله ای دوتیکه ۷۰ الی ۳۰ سانت
  • کول انباری ۹۰ الی ۱۲۰ سانت

کول چاه

بلوک ناب  از تولید کنندگان مطرح و خوشنام در ضمینه تولید کول چاه یا کبل چاه و بلوک سیمانی  می باشد که دارای قیمت مناسب  برای سازندگان محترم می باشد .

برای استعلام قیمت با ما در تماس باشید .

شماره تماس : 09125639168

1 دیدگاه دربارهٔ «ساختار کول چاه یا کبل چاه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن با ما تماس بگیرید